Przejazdy są jeszcze bardziej widoczne. Specjalne tablice przypominają kierowcom o ważnej zasadzie ruchu drogowego.

– Chodzi o artykuł 27 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym skręcający w drogę poprzeczną ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost, np. po przejeździe dla rowerzystów – mówi olsztyński oficer rowerowy, Mirosław Arczak. – W siedmiu miejscach, w których stanęły tablice „Uwaga, rowerzysta z prawej!” mamy do czynienia właśnie z takimi sytuacjami. Od ponad pięciu lat są one czytelnie określone w przepisach i proste w zastosowaniu, a jednak wciąż często dochodzi tam do sytuacji konfliktowych, które na szczęście nie mają groźnych konsekwencji.

Trzeba jednak reagować zawczasu, stąd pomysł lokalnej kampanii społecznej zwracającej uwagę na właściwe zachowania kierowców wobec rowerzystów na skrzyżowaniach. Działania zostały zainicjowane w Olsztynie jako jednym z pierwszych miast w Polsce. Wzór tablicy bazuje na treści znaków drogowych występujących w krajach Europy Zachodniej, gdzie od dawna obowiązują identyczne zasady ruchu drogowego.

– Wspieramy rowerzystów i pieszych zgodnie z zapisami „Strategii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla Olsztyna na lata 2014-2020” – przypomina Miejski Inspektor BRD, Paweł Micek. – Te działania są elementem niezbędnym do tworzenia miejskiego systemu komunikacyjnego.

Najnowsze tablice stanęły na skrzyżowaniach: Sikorskiego-Płoskiego, Synów Pułku-Orłowicza, Synów Pułku-Krasickiego, Krasickiego-Murzynowskiego, Wojska Polskiego-Jagiellońska, Sielska–Kapitańska, Bałtycka–Brzozowa.

– Będziemy oszczędnie stosować to rozwiązanie, aby zbyt szybko nie opatrzyło się kierowcom, dlatego na razie nie planujemy kolejnych lokalizacji – wyjaśnia Mirosław Arczak.