Policjanci zajmujący się poszukiwaniem i identyfikacją osób zaginionych bardzo często wracają do niewyjaśnionych spraw sprzed lat. Jedną z nich jest ta dotycząca czaszki ludzkiej znalezionej w lesie pod Spręcowem w 2003 roku. Wtedy – 13 lat temu – technika i metody śledcze okazały się niewystarczające. Jednak ich rozwój i nowe metody dają nadzieję na nowe ustalenia i rozwiązanie zagadki tożsamości mężczyzny i okoliczności jego śmierci.

Ta historia dla policjantów swój początek miała 14. grudnia 2003 roku. Wtedy to w kompleksie leśnym, na bagnistym na terenie w okolicy Spręcowa, leśniczy odnalazł ludzką czaszkę. Policjanci przeszukali wówczas cały pobliski teren. Efektem tych działań były odnalezione jeszcze dwie kości długie ręki, but i fragmenty swetra. Zabezpieczone dowody wskazuja na to, że mężczyzna najprawdopodobniej padł ofiarą przestepstwa. Nie jest wykluczone, że głowa została odcięta od tułowia i ukryta oddzielnie.

W tej sprawie wykonane zostały m.in. badania antropologiczne, w których biegli określili, że minimalny czas jaki czaszka przeleżała w tym miejscu wynosi około dwa lata. W świetle przeprowadzonych badań można było stwierdzić, że czaszka należała do dorosłego mężczyzny, rasy białej, w wieku od 25 do 45 lat. Oszacowany wzrost 160-180 cm i waga około 70 kg.

W 2004 roku specjaliści z zakresu rekonstrukcji rysunkowej i komputerowej twarzy sporządzili prawdopodobny wizerunek mężczyzny. Mimo jego publikacji do chwili obecnej nie udało się ustalić tożsamości osoby.
Policjanci z Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie często wracają do niewyjaśnionych spraw sprzed kilkunastu lat. I tak było w tym przypadku.

Sprawa nieznanej osoby, której czaszkę znaleziono w 2003 roku ponownie została podjęta. „Ówczesna technika i metody śledcze okazały się zawodne. Ale świat cały czas idzie do przodu i mamy nadzieję, że uda się wreszcie ustalić kim był mężczyzna i czy faktycznie został zamordowany, tak jak mówi jedna z przyjetych przez nas hipotez ” – mówi podkom. Anna Beczyńska z Wydziału Kryminalnego.

By móc ustalić co faktycznie przydarzyło się mężczyźnie musimy ustalić w pierwszej kolejności kim był. Dlatego zdecydowaliśmy się na publikację kolejnej – nowej ekspertyzy z 2016roku. To wykonana najnowszymi metodami rekonstrukcja twarzy, zrobiona z czaszki znalezionej w Spręcowie.

tajemnicze szczatki sprecowo policja 2
Mężczyzna mógł zaginąć w latach 90-tych, jak również na początku 2000r.

Są jednak pewne poszlaki, które wskazują, że był to rok 1996.

Bardzo ważnym wątkiem i jednocześnie prawdopodobnym świadkiem w tej sprawie, jest osoba, która w 1996 roku wynajmowała w Olsztynie stancję dla młodego chłopaka – wychowanka Domu Dziecka.

We wrześniu 1996 r. młody mężczyzna wyszedł ze stancji i już do niej nie wrócił, pozostawiajac tam cały swój dobytek.

Apel policji!

Prosimy o kontakt z policją ówczesnego mieszkańca Olsztyna – który w 1996 r. wynajmował stancję dla chłopaka pochodzącego z Domu Dziecka, który pozostawił swoje rzeczy na stancji i zaginął.

Sprawą tą zajmuje się podkom. Anna Beczyńska, która wszelkie informacje w tej sprawie przyjmie pod numerem telefonu kom. 537 682 177 lub mailowo pod adresem [email protected]

Policja odbiera również anonimowe telefony, smsy i e-maile od wszystkich osób, które mogą pomóc w ustaleniu tożsamości tego mężczyzny.