W lipcu Lama Ole Nydahl odwiedził jeden z 700 założonych przez siebie ośrodków medytacyjnych na świecie – Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Olsztynie.

Była to piąta wizyta buddyjskiego nauczyciela w naszym mieście. Spotkanie było okazją do wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń w obszarze praktyki buddyzmu tybetańskiego w jego obecnej, zachodniej formie. Buddyzm jest obecny w Olsztynie od ponad 30 lat, obecnie ośrodek działa w sercu miasta, przy ulicy Wyzwolenia.

Lama Ole Nydahl jest jednym z niewielu w pełni wykwalifikowanych europejskich nauczycieli tradycji buddyzmu tybetańskiego szkoły Karma Kagyu. W 1972 roku, po wielu latach intensywnej nauki u największych mistrzów w Tybecie i na prośbę swojego nauczyciela XVI Karmapy, rozpoczął przekazywanie buddyjskich nauk na Zachodzie. W czterdziestu czterech krajach uczy medytacji i metod buddyzmu tybetańskiego w nowoczesny i inspirujący sposób. Wraz z nieżyjącą już żoną Hannah Nydahl jest laureatem nagrody za dialog, współistnienie i pokój, którą otrzymał od Stowarzyszenia Międzykulturowego i Międzyreligijnego Dialogu UNESCO.

Buddyzm to nauki o naturze umysłu pochodzące od historycznego Buddy Siakjamuniego, który żył i nauczał ponad dwa i pół tysiąca lat temu w północnych Indiach. Ich celem jest urzeczywistnienie potencjału umysłu i doświadczenie trwałego szczęścia – oświecenia, według buddyjskich nauk, każdy może je osiągnąć.
Linia Karma Kagyu jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Każdy przekaz, metoda, medytacja pochodzą w niej bezpośrednio lub pośrednio od Buddy. Uznawana jest także za jeden z najbardziej porywających obszarów buddyjskich nauk, idealny dla niezależnych, pełnych radości ludzi.

Medytacje w ośrodkach w Polsce prowadzone są w języku polskim i trwają około trzydziestu minut. Każdy, nieodpłatnie, może wziąć w nich udział. Nie wymagają specjalnych przygotowań. W olsztyńskim ośrodku przy ul. Wyzwolenia 30 A medytacje odbywają się w środę, piątki i niedzielę. o godz. 20, oraz o godz. 19 w pozostałe dni tygodnia.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Anonimowo

Co za bzdury piszesz Krzysztof

Krzysztof

To nie są bzdury, tylko fakty. Prawie wszyscy oryginalni mistrzowie / nauczyciele wadżrajany odcinają się od DD, wszyscy wiedzą że to odłam który zerwał z autentyczną linią przekazu i niszczy Dharmę Buddy; niektórzy nawet o DD nigdy nie słyszeli. Starzy mistrzowie tacy jak Kalu Rinpoche, Tenga Rinpoche, czy nawet sam 16 Karmapa krytykowali działalność Olego (miał tylko ogarnąć ośrodki organizacyjnie, a nie ogłaszać się lamą i nauczać). Oczywiście członkowie DD będą pisać, że to bzdury i w ogóle psy na mnie wieszać – nie spodziewałbym się niczego innego z ich strony.

Krzysztof

Ole nie jest lamą gdyż nie ukończył koniecznego do uzyskania tego tytułu 3-letniego odosobnienia. Mamy wielu autentycznych zachodnich buddyjskich nauczycieli (lamów). Ole z pewnością nie jest jednym z nich, a 16 Karmapa nigdy nie udzielił mu zgody na nauczanie. Jeśli ktoś chce poznać autentyczny buddyzm to z pewnością nie w ośrodkach Diamentowej Drogi. To jest sekta, która zerwała wszelką łączność z nieprzerwaną linią przekazu Karma Kagyu, a Ole jest samozwańczym guru tej sekty, który znacząco przyczynił się do zniekształcenia oryginalnych nauk i praktyk. Nie jest to jakaś groźna i niebezpieczna sekta, ale nie jest to też prawdziwy i autentyczny buddyzm.

wpDiscuz