Policjanci operacyjnie ustalili sprawcę uszkodzenia zabytku wybudowanego w XV wieku. 19-latek usłyszał już zarzut. Przyznał się do jego popełnienia i złożył wyjaśnienia. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W nocy 3 czerwca br. w Bartoszycach doszło do uszkodzenia zabytkowej Bramy Lidzbarskiej. Sprawca sprayem na wewnętrznej stronie zabytku wykonał napis, uszkadzając w ten sposób obiekt wybudowany w 1468 r. Pracujący nad sprawą policjanci przyjęli zawiadomienie, przeprowadzili oględziny oraz zabezpieczyli ślady. Zabezpieczone zostały również nagrania monitoringów między innymi należącego do lokalnej telewizji jak i monitoringu miejskiego.
Ponieważ Brama Lidzbarska jest wpisana do rejestru zabytków, wstępne postępowanie zostało wszczęte w kierunku art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Sprawą zajęli się policjanci zespołu operacyjno-rozpoznawczego. W trakcie wykonywanych czynności przesłuchiwali świadków, analizowali zabezpieczone nagrania z monitoringów, krok po kroku sprawdzali każdą uzyskaną informację. Następnie zebrany materiał szczegółowo przeanalizowali. Wszystko wskazywało, że sprawcą uszkodzenia zabytku jest 19-letni mieszkaniec Bartoszyc. Mężczyzna został zatrzymany. Jeszcze tego samego dnia z jego udziałem policjanci przeprowadzili wizję lokalną, w trakcie której 19-latek opowiedział w jaki sposób dokonał pomalowania Bramy Lidzbarskiej. W konsekwencji mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia zabytku. 19-latek przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.
Za swoje zachowanie mieszkaniec Bartoszyc odpowie przed sądem. Do czasu rozprawy jednak będzie musiał dwa razy w tygodniu stawiać się w miejscowej komendzie w ramach policyjnego dozoru.
Sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Patryk Wilun

100 godzin przymusowego zmywania takich bzdetow z calego miasta to moze debil by sie nauczyl…rece opadaja

Tomasz Dziondziak

No to szkodnik przegoniony na 5 lat…=D

Maciek MakoSan

Taki właśnie elektorat, wiadomo kogo. Wyprane mózgi dopalaczami.

Marek Karwowski

Pewnie ze tak.Ogólnie idiota.

Maciek MakoSan

Szkoda zabytku i tyle!

Marek Karwowski

Napis dobry tylko w nieodpowiednim miejscu:)

Paweł Jegliński

5 lat a łajzy z KODu, tuski i reszta złodziei na wolności …

Paweł Jegliński

Raczej nie bo wygląda jak pół dupy z za krzaka xD

Dariusz Sylwester Sidor

To klawisz ?

Paweł Jegliński

Bo chujowy z ciebie gad z barczewa

Tomasz Dziondziak

…no i ty też na wolności…,jak to możliwe?=D

Mario Hikuza

Hasło trafne, ale przesadził. Mógł zrobić baner.

Dariusz Sylwester Sidor

5 lat …Polskie zjebane prawo niech zmyje i tyle

Dariusz Sylwester Sidor

Ani wysiedzieć

Tomasz Dziondziak

Głupoty nie da się zmyć…=D

Mario Hikuza

zgadzam się, prawo polskie jest zjebane, za batona siedzi się w kiciu, a za ukradzione miliardy nie ponosi sie żadnych konsekwencji.

wpDiscuz