Ortopedzi ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wykonają pierwsze operacje kręgosłupa z wykorzystaniem najnowszej wersji tzw. systemu rosnącego.

Aż cztery bardzo nowoczesne i skomplikowane operacje kręgosłupa odbędą się w poniedziałek i wtorek (20-21.czerwca) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. W poniedziałek mają być operowani: 5-letnia Basia z Białegostoku i 10-letnia Ola spod Kętrzyna. Natomiast na wtorek zaplanowano operację 6-letniego Pawła z Wałcza i 10-letniego Mateusza z Małkini (woj. mazowieckie).

Pacjenci cierpią na skoliozy i bardzo duże deformacje wymagające osteotomii (czyli przecięcia) kręgosłupa i skorygowania jego ustawienia. Operacje są konieczne, gdyż wady te ograniczają normalne funkcjonowanie chorych dzieci, a z upływem lat mogłyby stanowić nawet zagrożenie dla ich życia.

– Podczas tych operacji po raz pierwszy wykorzystamy system rosnący w najnowszej wersji  – podkreśla dr n. med. Robert Budkiewicz, ortopeda ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Umożliwi on jeszcze lepszą korekcję kręgosłupa i lepszy wzrost kręgosłupa po operacji.

Rodzice pacjentów podkreślają, że zdecydowali się na pokonanie nawet kilkuset kilometrów, bo Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, gdzie wykonuje się tak skomplikowane i nowoczesne zabiegi.

Operacje przeprowadzą ortopedzi ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przy wsparciu docenta Martina Repko z Kliniki w Brnie.

Zabiegi mają się zacząć w poniedziałek ok. godz. 9.30, a we wtorek ok. godz. 7.30. Każda operacja potrwa ok. 4-5 godzin.