Pięć konsorcjów jest chętnych wybudować ul. Towarową. W Urzędzie Miasta otwarto oferty złożone przez zainteresowanych realizacją inwestycji.

Niemal 200 mln złotych – to kwota, jaką planuje miasto wydać na budowę trasy. Ulica będzie jednym z połączeń stolicy Warmii i Mazur z obwodnicą miasta. Zostanie doprowadzona do węzła Wschód niedaleko Wójtowa.

W tym etapie do złożenia ofert zaproszonych zostało sześć podmiotów. Zdecydowało się na to pięć konsorcjów. Zaproponowane ceny były znacznie niższe, niż kwota zaplanowana na inwestycję – wahały się od nieco ponad 103 mln zł do ok. 129 mln.

Najtańsze – bardzo zbliżone cenowo – propozycje złożyły dwa konsorcja. To, którego liderem jest Budimex S.A. wyceniło realizację zadania na dokładnie 103 076 000 złotych, natomiast Strabag Sp. z o.o. – 103 565 000 złotych. Na przeciwnym biegunie jest PORR Polska Infrastruktura z kwotą ok. 129 mln złotych

– Optymistycznie oceniamy, że umowę z wykonawcą moglibyśmy podpisać we wrześniu – przyznaje dyrektor Wydziału Inwestycji, Krzysztof Śmieciński. – Jeśli tak by się stało, niewykluczone, że prace ruszyłyby jeszcze jesienią. Zadanie ma być zrealizowane w 27 miesięcy. Każde z konsorcjów, które wystartowały w przetargu, zaoferowało 72-miesięczną gwarancję.

Towarowa będzie przebudowywana od skrzyżowania z ul. Leonharda do Cementowej. A od tego miejsca do węzła droga będzie budowana od podstaw. Łącznie to ok. 2,7 km trasy.