Ponad 100 obrazów olejnych, autorstwa głównie niepełnosprawnych uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych, będzie można podziwiać i kupić we wtorek 31 maja w Centrum Ukiel przy ul. Kapitańskiej. Wernisaż połączony z aukcją zaczyna się o godz. 17.

– Można powiedzieć, że to podsumowanie blisko dwuletniej pracy autorów – mówi Anna Wangin, nauczyciel ZPE, organizator akcji. – Uczniowie bardzo cieszą się z możliwości zaprezentowania swoich prac, choć nie do końca wierzą, że mogą one zachwycać…

Prac jest ponad sto, wszystkie namalowane farbą olejną na płótnie. Większość wyszła spod pędzla najstarszych uczniów ZPE. Między innymi Pauliny i Daniela z zespołem Downa czy Mateusza i Adama z autyzmem. Swój artystyczny wkład mieli też jednak nauczyciele i pracownicy ZPE. Autorami obrazów są także mamy niepełnosprawnych uczniów, którzy przez ostatnie dwa lata realizowały się malarsko na Klubie Rodzica. Kilka swoich dzieł podarowali też przyjaciele placówki, m.in. Izabela Janiszewska – Obarek i Piotr Obarek, wykładowcy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.

Wszystkie obrazy będzie można już nie tylko zobaczyć, ale i kupić. Około 20 prac wylicytowanych zostanie na aukcji, prowadzonej przez Michała Poryckiego z Polskiego Radia Olsztyn. Pozostałe, wycenione wcześniej, będą do kupienia po imprezie. Wernisaż zaczyna się o godz. 17, we wtorek 31 maja, w Centrum Ukiel. Jeśli pogoda dopisze, aukcja odbędzie się w plenerze. W razie deszczu –  w kapitanacie.

– Bardzo zachęcam wszystkich do udziału w wernisażu – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE . – Sztuka osób niepełnosprawnych nie tylko dostarcza estetycznych wrażeń, jest także dowodem ich sprawczości, a nawet komunikacji ze światem. Kupując obrazy pomożecie Państwo niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży. Całkowity dochód ze sprzedaży obraz będzie przekazany Stowarzyszeniu Wyjątkowe Serce.