W sobotę 21 maja 2016 r. na Plaży Miejskiej w Olsztynie obędzie się impreza charytatywna „Kilometry Pomocy” zorganizowana przez Michelin. Biegacze i rowerzyści startujący na różnych dystansach pomogą Szpitalowi Dziecięcemu i Szpitalowi Wojewódzkiemu. Za każdy pokonany kilometr Michelin przekaże 10 złotych na zakup sprzętu medycznego – nowoczesnego urządzenia do chemioterapii dootrzewnowej i audiometru z tympanometrem. Olsztyńskie szpitale liczą, że startującym uda się wybiegać i wyjeździć jak najwięcej kilometrów.

Zainteresowanie wydarzeniem było tak duże, że listy startowe zapełniły się w kilka dni. W biegu wystartują między innymi pracownicy Szpitali Wojewódzkiego oraz Dziecięcego wraz  z dyrektor szpitala Krystyną Piskorz-Ogórek. Wystartuje też grupa pracowników Michelin. Biegi i przejazdy rowerzystów rozpoczną się o godz. 10:00. Na godz. 14:00 zaplanowano finał, podczas którego dowiemy się, ile pieniędzy otrzymają szpitale.

Szpitalowi Wojewódzkiemu w Olsztynie potrzebny jest sprzęt do nowoczesnej chemioterapii dootrzewnowej stosowanej przy leczeniu nowotworu jajnika. Umożliwiłby on podawanie leków przeciwnowotworowych (cytostatyków) bezpośrednio w miejsce występowania nowotworu. Dzięki temu stężenie podawanego leku jest nawet 75-krotnie wyższe, niż przy chemioterapii dożylnej.

Szpital Dziecięcy natomiast chciałby za wybiegane i wyjeżdżone pieniądze kupić specjalistyczny audiometr z tympanometrem dla Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi, gdzie prowadzone jest interdyscyplinane (laryngologia, okulistyka, chirurgia szczękowo-twarzowa) leczenie dzieci ze schorzeniami i po urazach. Ten sam oddział potrzebuje rynomanometru do badań laryngologicznych.

Michelin przygotował liczne atrakcje dla wszystkich, którzy w sobotę przyjdą na Plażę Miejską. Obok charytatywnych biegów oraz wyścigu rowerowego na gości imprezy czekają m.in. pokazy szkół tańca bungee run, symulatory jazdy i dachowania, lekcje gry w siatkówkę pod okiem instruktora i malowanie buziek.

Ponadto partnerzy akcji, czyli Szpitale Dziecięcy i Wojewódzki oraz Fundacja „Przyszłość Dzieci” przygotują namioty, w których będzie można zbadać poziomu cukru, tętna, ciśnienia i EKG oraz skorzystać z porad kardiologa, rehabilitantów i dietetyka.

Po finale ok. godz. 14:00 wystąpi Zespół Bednarek. Udział w całej imprezie jest bezpłatny.

Bednarek