1 C
Olsztyn
wtorek, 19 marca, 2024

Jak chronić psa przed kleszczami?

Niestety znów zaczął się sezon na kleszcze. Nasze psy cierpią na tym najbardziej, ponieważ jak to lubią biegać po terenach zielonych i krzakach, gdzie są narażone na ukąszenia kleszczy. Jak więc chronić naszych pupili? I dlaczego ochrona przed kleszczami jest tak ważna? Dowiemy się o tym z tego artykułu.

Sklep zoologiczny zwykle ma w swojej ofercie różne obroże czy też kropelki dla psów, które mogą je ochronić przed kleszczami. Jak działają te środki? Otóż obroże zawierają substancje czynne, które są stopniowo uwalniane. Na instrukcji opisano, na jakiego rodzaju pasożyty działa obroża oraz ile tygodni lub miesięcy będzie ona skuteczna. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę do jakiego wieku psa jest ona dostosowana, ponieważ zwykle nie można jej zakładać młodym psom do 12 tygodnia życia.

Oprócz obroży dodatkowo warto zakrapiać psa specjalnymi kroplami odstraszającymi i zatruwającymi pasożyty takie jak kleszcze. Takie preparaty w zależności od rodzaju stosuje się raz na miesiąc lub rzadziej. Jeśli mieszkamy blisko lasów i łąk, to będzie nam trudno całkowicie uchronić psa od kleszczy. Dlatego w takim wypadku warto zaszczepić naszego czworonoga przeciw Boreliozie – chorobie wywołanej przez kleszcze. Chronimy naszego psa również przez codzienne przeglądy po spacerach. Ponieważ sierść niektórych psów jest dość gęsta i długa, warto stosować sprawdzanie poprzez masaż. W ten sposób łatwo wyczujemy zgrubienie, które jest spowodowane przez kleszcza i jednocześnie sprawimy przyjemność naszemu pupilowi.

Ale dlaczego ochrona przed kleszczami jest tak ważna? Otóż ukąszenia kleszczy mogą spowodować poważne choroby u psów. Najbardziej znaną chorobą odkleszczową jest Borelioza. Może ona przez lata przebiegać bezobjawowo lub rozwinąć się dość szybko, w ciągu paru dni lub tygodni, powodując takie objawy jak: gorączka, osłabienie, brak apetytu, zaburzenia pracy serca, opuchlizna i bolesność stawów. Choroba postępując niszczy układ nerwowy i inne narządy psa. Dlatego jak najszybciej należy podjąć leczenie, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy. Inna choroba spowodowana przez kleszcza, to Babeszjoza. Uwidacznia się bardzo szybko i może spowodować śmierć. Główne objawy to gorączka, ciemny mocz i widoczna apatia u psa.

Oprócz tych dwóch groźnych chorób odkleszczowych, jest także wiele innych, które również wymagają kosztownego leczenia weterynaryjnego. Zaliczmy do nich: Porażenie pokleszczowe, Hepatozoonoza i Ropne stany zapalne skóry. Dlatego najlepiej zapobiegać ukąszeniom przez kleszcze stosując różne dostępne w sklepach preparaty.