Dzięki pomocy specjalistów z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie i Fundacji „Lambre” z Gdańska udało się uratować zdrowie 14-letniej Nastii z Ukrainy.

14-letnia Nastia przyjechała do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wraz z Mamą z niewielkiej wsi położonej na terenie Obwodu Tarnopolskiego, oddalonego od Olsztyna o 800 km. Do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie trafiła dzięki Fundacji „Lambre” z Gdańska, która zajmuje się organizacją leczenia dzieci z Ukrainy (a szczególnie z terenów objętych działaniami wojennymi), które z różnych przyczyn nie mogą otrzymać pomocy w swojej ojczyźnie.

Dziewczynka trafiła do szpitala z planem przeprowadzenia specjalistycznej rehabilitacji w naszej Klinice Rehabilitacji, jednak po przyjeździe do szpitala w styczniu br. rozpoznano u niej silne boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozę), które wymagało przeprowadzenia poważnej operacji, będącej jedyną szansą na normalne życie.

Zaawansowana skolioza jest bardzo groźna: może ograniczyć wydolność fizyczną chorego, a także być przyczyną zwyrodnień i zaburzeń neurologicznych. Może również doprowadzić do zniekształcenia klatki piersiowej. Wówczas może dojść do nacisku na narządy wewnętrzne, w tym płuca i serce, a dalej do niewydolności krążenia i oddychania.

Skrzywienie kręgosłupa w wypadku Nastii było tak duże, że operacja wymagała zastosowania złożonej konstrukcji z implantów, by spionizować kręgosłup. Do operacji ostatecznie doszło w zeszłym tygodniu. Zakończyła się pełnym sukcesem. Pacjentka czuje się bardzo dobrze. Wczoraj Nastia z Mamą wróciły do domu.

Przed wyjazdem w sali konferencyjnej szpitala odbyła się miła uroczystość z udziałem Nastii i jej Mamy, przedstawicieli Fundacji Lambre (w tym Prezesa Pana Macieja Mongirda), dyrekcji szpitala, zespołu lekarskiego biorącego udział w procesie leczenia dziewczynki i kierownika Konsulatu Generalnego Ukrainy w Gdańsku Pana Leva Zakharchyshyna. Były ciepłe słowa podziękowań, wspomnienia i łzy radości.