Najlepsza obecnie bieżnia w Olsztynie i okolicach, boisko główne z nową murawą i nawodnieniem, ładne trybuny, równy plac pod lodowisko i jupitery – to główne korzyści przebudowy stadionu komunalnego w Dywitach. Z tej inwestycji już korzystają młodzi sportowcy i mieszkańcy, a na oficjalne otwarcie obiektu 26 kwietnia przyjedzie Marcin Urbaś, mistrz Europy i wciąż aktualny rekordzista Polski w biegu na 200 metrów.   

Przed rozpoczęciem modernizacji stadionu wiejskiego w Dywitach, który został zbudowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, młodzi lekkoatleci i uczniowie musieli trenować na wyeksploatowanej żużlowej bieżni. Wiele do życzenia pozostawiały też  zniszczone trybuny, sfatygowana płyta główna boiska, skocznia w dal, czy betonowy plac wykorzystywany latem do organizacji festynów, a zimą pod lodowisko.

– Gmina Dywity chce się promować i przyciągać nowych mieszkańców poprzez nowoczesną infrastrukturę sportową i edukację na wysokim poziomie, stąd decyzja Rady Gminy Dywity o przystąpieniu do modernizacji stadionu – wyjaśnia Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity. – Poza tym już kilka lat temu mocno postawiliśmy na rozwój sportowy dzieci i młodzieży poprzez lekkoatletykę. Znakomicie funkcjonuje Gminny Uczniowski Klub Sportowy „Asy” Dywity, którego podopieczne zdobywają medale mistrzostw Polski w kategorii młodziczek i juniorek (chodzi o siostry Alicję i Paulinę Potasznik – red.).

Modernizacja stadionu rozpoczęła się w 2014, a zakończyła pod koniec 2015 roku. Zimą na betonowym, odnowionym placu umiejscowionym przy stadionie powstało bezpłatne lodowisko z profesjonalnymi bandami i oświetleniem. Przez niemal miesiąc było ono największą atrakcją wsi, choć korzystali z niego również mieszkańcy stolicy regionu.

Podczas modernizacji wykonana została m.in. renowacja płyty głównej boiska, żużel zamienił się w nowoczesną bieżnię tartanową, odbudowano boisko betonowe, a także pola do rzutu oszczepem, rzutu kulą i skoku wzwyż. Jest nowa bieżnia i skocznia w dal, niebieskie krzesełka na trybunach, nowe ogrodzenie i jupitery. Całkowita wartość inwestycji to 2,38 mln zł, 857 tys. zł gmina pozyskała ze środków zewnętrznych, a 1,5 mln zł to wkład z budżetu gminy.

Teraz przyszedł czas na oficjalne otwarcie zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego w Dywitach. Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia o godz. 10.00. Zaplanowano mecz lekkoatletyczny młodzieży: Gmina Dywity kontra zaprzyjaźniona Gmina Rybno, będzie pokaz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna. Dywity tego dnia odwiedzi też Marcin Urbaś, olimpijczyk, mistrz Europy i wciąż aktualny rekordzista Polski w biegu na 200 metrów. Gość honorowy przetestuje dywicką bieżnię i pobiegnie razem z młodzieżą.

– Z przyjemnością wezmę udział w otwarciu nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego – mówi Marcin Urbaś.

To jednak nie koniec ambitnych planów rozwoju infrastruktury sportowej w Dywitach. Na sesji w lutym radni jednogłośnie zabezpieczyli w budżecie 130 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej nowoczesnej, pełnowymiarowej hali widowiskowo-sportowej. Hala powstanie na atrakcyjnej działce w centrum wsi przy ul. Spółdzielczej, którą gmina pozyskała od parafii w Dywitach (nieruchomość jest położona obok dawnej Spółdzielni Kółek Rolniczych w Dywitach).