Olsztyn czyta Kopernika

  0
  Fot. www.olsztyn.eu.

  www.rabatol.pl  Olsztyn nie zapomina o najwybitniejszym mieszkańcu. Mikołaj Kopernik i jego dzieła będą najważniejszymi aktorami Światowego Dnia Książki.

  Co do tego nie ma wątpliwości – ulicami stolicy Warmii i Mazur nie spacerowała wybitniejsza postać. Kilka lat spędzonych w Olsztynie odcisnęło piętno nie tylko na naszym mieście, ale znalazła swe miejsce w historii świata.

  Z jednej strony prowadzone tu badania nad równonocą, z drugiej dzieła, jakie powstawały w czasie pracy m.in. w Zamku Kapituły Warmińskiej. I właśnie teksty słynnego astronoma zdominują sobotni (23 kwietnia) Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

  Jednak czytanie dział wybitnego naukowca to nie jedyne wydarzenie, jakie tego dnia będzie mieć miejsce w olsztyńskim zamku. Będzie można wysłuchać prelekcji na temat tablic astronomicznych Mikołaja Kopernika oraz wykładu zatytułowanego „Z księgozbioru Mikołaja Kopernika – o gorączkach – Michała Savonaroli”. Młodszych uczestników wydarzenia powinien zainteresować spektakl „Copernicus” oraz zwiedzanie zamku z Mikołajem Kopernikiem.

  Olsztyn czyta Kopernika w olsztyńskim zamku w sobotę (23 kwietnia) od 16:00 do 19:00. Wstęp jest darmowy. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna.

  Szczegółowy program:
  * Mikołaj Kopernik czyta – rozpoczęcie
  Miejsce: dziedziniec zamkowy
  16:00

  * Spektakl: Copernicus / Teatr Form Niezależnych Korzunowicz
  Miejsce: dziedziniec zamkowy
  16:10-16:55
  17:10-17:55

  * Zwiedzanie zamku z Mikołajem Kopernikiem
  Miejsce rozpoczęcia: wejście do zamku (przy schodach)
  16:10-16:30
  16:45-17:05
  17:10-17:30

  * Prelekcja: Tajemnice tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika / dr Jacek Szubiakowski
  Miejsce: przy tablicy astronomicznej (krużganek na półpiętrze zamku)
  16:20-16:40
  17:30-17:50

  * Prelekcja: Z księgozbioru Mikołaja Kopernika. Traktat – O gorączkach – Michała Savonaroli / dr Małgorzata Chudzikowska-Wołoszyn
  Miejsce: sale kopernikowskie
  Godz. 18.30

  * Atrakcje na dziedzińcu: biblioteka pod chmurką, warsztaty kaligrafii, stanowisko Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego

  Gdyby nie dopisała pogoda – zapraszamy do Muzeum Warmii i Mazur.

  PODZIEL SIĘ

  Dodaj komentarz

  wpDiscuz