Takiego wydarzenia jeszcze nie mieliśmy na naszym terenie! – tak z uśmiechami na twarzach mówią organizatorzy imprezy rekreacyjno-sportowej ekoSTART, która odbędzie się 22 maja w Nowej Wsi. Głównym punktem programu ma być bieg na 10 km i wyścig rowerowy na dystansie 35 km, które mogą zebrać na starcie aż 400 uczestników!

– Zapraszamy do udziału w rodzinnym pikniku rekreacyjno-sportowym z bogatym programem atrakcji towarzyszących – zachęcają organizatorzy. – Ogłaszamy obecność obowiązkową dla wszystkich lubiących aktywność na świeżym powietrzu, szukających okazji do odwiedzenia malowniczego pogranicza Warmii i Mazur, otwartych na nowe znajomości oraz ciekawą wiedzę o ważnej roli nas wszystkich w procesie ochrony przyrody.
Piknik będzie także areną zmagań typowo sportowych, bowiem głównym punktem programu będzie bieg na 10 km i wyścig rowerowy na dystansie 35 km.

– Udało nam się połączyć te dwie popularne dyscypliny, dzięki czemu 400 uczestników (150 rowerzystów i 250 biegaczy) być może po raz pierwszy będzie mogło sobie wzajemnie kibicować i wspólnie przezywać sportowe emocje. Ze względu na chęć utrzymania przyjemnej i kameralnej atmosfery zawodów wprowadziliśmy limit liczby uczestników, dlatego zachęcamy do szybkiego rejestrowania się na liście startowej – mówi Tomasz Domżalski.

Impreza sportowo-rekreacyjna ekoSTART to także propozycja dla mniej zaawansowanych miłośników biegów i kolarstwa.
– Szykujemy szereg wyścigów towarzyszących na krótkich dystansach oraz oczywiście wyścigi i zabawy dla dzieci – zapewniają organizatorzy. – Uczestnicy mogą liczyć na bogaty pakiet startowy, medale, upominki i finałowe losowanie nagród.

Poza biegaczami i rowerzystami w Nowej Wsi pojawią się specjaliści mający wiele do powiedzenia w temacie nowych technologii wykorzystywanych w ochronie środowiska, szeroko pojętej ekologii, a także tajników aktywnego i bezpiecznego wypoczynku oraz zdrowego odżywiania. Fachowcy będą służyć swoją wiedzą podczas plenerowych wykładów, a następnie będzie możliwość zasięgnięcia bezpłatnych porad.

– Aby stać się pełnoprawnym uczestnikiem zawodów należy zarejestrować się na stronie www.zmierzymyczas.pl oraz wnieść opłatę startową w wysokości 10 zł – tłumaczy Tomasz Domżalski.

Mirosław Arczak dodaje, że cała suma uzyskana z opłat startowych zostanie oficjalnie przekazana podczas pikniku na rzecz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi: – Chcieliśmy tym samym symboliczne podziękować mieszkańcom tej miejscowości za gościnę, a jednocześnie nieco poprawić tutejszym dzieciakom warunki nauki i zabawy – mówi Mirosław Arczak.

Partnerem imprezy jest gmina Purda, której władze od pierwszych dni współpracy pomagają w przygotowaniu jak najlepszych warunków do przeprowadzenia pikniku. Start głównych wyścigów zaplanowano na godz. 11, jednak warto przybyć nieco wcześniej, aby np. zdążyć zapisać się do udziału w pozostałych rywalizacjach. Biuro zawodów będzie czynne w godz. 8.30- 10.30.
O tym dlaczego warto wziąć udział w tej imprezie i co oznacza ona dla gminy mówi Piotr Płoski, wójt gminy Purda:
Nasza gmina to idealne miejsce do organizacji wydarzeń o charakterze proekologicznym. Już samo położenie miejsca startu w środku obszaru chronionego Natura 2000, niedaleko rezerwatu jeziora Kośno, nadaje tej imprezie odpowiedniego klimatu i zasadności jej organizacji właśnie na terenie gminy Purda. Organizacja tej imprezy jest niewątpliwie dobrą okazją do wypromowania naszej gminy, która podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska, zarówno edukacyjnych, jaki i inwestycyjnych.