Podpisano umowę na budowę drugiego odcinka południowej obwodnicy Olsztyna w ciągu drogi ekspresowej S51 o długości 14,7 km (Olsztyn Południe – Olsztyn Wschód). Wykonawcą inwestycji będzie firma BUDIMEX SA, która wybuduje drogę za kwotę 913 mln zł. Na realizację zadania wykonawca będzie miał 28 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych.

Lokalizacja i zakres zadania

Odcinek obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S51 będzie miał długość 14,7 km Stanowić będzie obejście miasta od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Droga zlokalizowana na terenie Olsztyna i gmin Stawiguda, Purda, Barczewo ominie miasto od południowego wschodu. Przebiegać będzie od drogi S51 w sąsiedztwie miejscowości Tomaszkowo poprzez okolice  miejscowości Bartążek, Szczęsne, Klebark Mały do drogi nr 16 na wysokości ogródków działkowych na Wójtowej Roli.

Inwestycja polegać będzie na budowie odcinka obwodnicy o przekroju dwujezdniowym wraz z budową dróg serwisowych, remontem wybranych dróg lokalnych, budową obiektów inżynierskich oraz urządzeń ochrony środowiska. W ramach kontraktu powstaną węzły Olsztyn Jaroty i Olsztyn Wschód. Jako kolejny etap inwestycji planowana jest budowa węzła Olsztyn Pieczewo.

obwodnica_podpisanie umowy 057

Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Do wykonawcy oprócz robót budowlanych będzie należało wykonanie dokumentacji zamiennej wielobranżowej węzłów w zakresie projektu budowlanego oraz dokumentacji zamiennej w zakresie ewentualnej zmiany sposobu wzmocnienia podłoża i umocnienia skarp, a także uzyskanie wszystkich warunków technicznych, uzgodnień, opinii i decyzji.

Znaczenie inwestycji

Przypomnijmy, że pierwszy odcinek południowej obwodnicy Olsztyna umowa została podpisana w sierpniu 2015 r. i pierwsze prace już się trwają. Zadanie obejmuje odcinek obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 16 o długości 10 km. Droga klasy GP będzie stanowić obejście miasta od przyszłego węzła Olsztyn Zachód do węzła Olsztyn Południe. Trasa zlokalizowana na terenie gmin Gietrzwałd i Stawiguda ominie miasto od południowego zachodu. Przebiegać będzie od drogi nr 16 w okolicach miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa do drogi nr 51.

Realizowana  w dwóch zadaniach południowa obwodnica Olsztyna będzie drogą o długości 24,7 km. W ciągu drogi krajowej nr 16 (dł. 10 km) będzie miała klasę GP, na pozostałym odcinku (dł. 14,7 km) będzie drogą ekspresową S51. Budowa obwodnicy Olsztyna poprawi układ drogowy i warunki transportowe Olsztyna i okolic. Umożliwi eliminację znaczącej części ciężkiego ruchu z zatłoczonego centrum miasta oraz poprawną obsługę podróży tranzytowych dalekich a także bliskich (pomiędzy oddalonymi dzielnicami czy sąsiednimi miejscowościami). Poprawiony system transportowy miasta i okolic poprawi również atrakcyjność regionu i umożliwi szybszy rozwój gospodarczy.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Ja

913mln zł?? A co ta obwodnic to chyba ze złota i brylantów będzie…

Jeremiusz

To może wreszcie znajda się pieniądze na wybudowanie nowoczesnych parkingów i toalet w centrum Olsztyna?

Paweł
Gdy będąc Małym Dziecięciem Chodzącym do drugiej klasy szkoły Podstawowej, zamieszkiwałem w Domu Moich Dziadków ,a w Mą pamięć wryło sie pewne wydarzenie,wróciwszy ze szkoły radośnie bawiłem sie zabawkami na środku pokoju gdy wrócił z pracy Mój Ojciec zasiadł za stołem,Matka podała mu obiad.Przy konsumpcji miał w zwyczaju przeglądać gazetę ,rozpostarł wielką płachtę „Gazety Olsztyńskiej” i woła Radośnie do Matki „Matka zobacz tu piszą że w przyszłej pięciolatce zbudują Nam obwodnicę Olsztyna,to dopiero miasto ruszy z kopyta i się rozwinie,co za prestiż „,i tak wieczór upłyną na snuciu wizji jak to Olsztyn rozwinie sie dzięki obwodnicy iiiii tak mineło wiele,wiele… Czytaj więcej »
wpDiscuz