Znalezienie mieszkania, które będzie odpowiadało naszym wymaganiom, z początku może się wydawać zadaniem ponad siły. Ale nie jest to prawdą – trzeba jednak do tematu zabrać się metodycznie i w sposób przemyślany. Idealne mieszkanie w Olsztynie jest w zasięgu ręki!

Na wynajem czy do kupienia?

Jeśli interesuje nas wynajem, warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wpisując frazę „mieszkania do wynajęcia Olsztyn” otrzymamy co najmniej kilkanaście różnorodnych stron z tego typu ofertami. Podobnie w przypadku chęci kupna, warto skorzystać w pierwszej kolejności z usług internetu. Wpisując „mieszkania na sprzedaż Olsztyn” także znajdziemy strony, które potencjalnie mają pośród swoich ofert to ogłoszenie, które spełni nasze oczekiwania.

Internet czy biuro pośrednictwa?

Z pewnością w toku naszych poszukiwań internetowych trafimy na wiele ofert, które pochodzą bezpośrednio od biura nieruchomości w Olsztynie. Osoby poszukujące mieszkania często stają przed dylematem, czy wybrać jedną z takich ofert, czy raczej poszukiwać ogłoszeń bezpośrednich. Z pewnością i jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Zaletą skorzystania z usług pośrednictwa nieruchomości jest to, że mamy duże prawdopodobieństwo znalezienia idealnego mieszkania przy jednoczesnym stosunkowo małym nakładzie pracy. Po prostu zgłaszamy się do pośrednika i opowiadamy mu o naszych oczekiwaniach. W gestii biura nieruchomości leży, aby znaleźć oferty, które nam przypadną do gustu. Wadą takiego rozwiązania dla wielu osób jest fakt, że za pośrednictwo trzeba ostatecznie zapłacić. Jednak przy ostatecznym podsumowaniu kosztów, nie są to wielkie kwoty, a ściągają z naszych barków wiele problemów, takich jak załatwienie kwestii formalnych. Zaletą ofert mieszkań na sprzedaż czy wynajem bezpośrednio od ogłoszeniodawców jest fakt, że nie płaci się za pośrednictwo. Kontaktujemy się z osobą, która mieszkanie w Olsztynie chce sprzedać lub wynająć i w związku z tym, nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Jednakże warto pamiętać o tym, aby odpowiednio się zabezpieczać na wypadek zmiany zdania osoby sprzedającej czy wynajmującej oraz w odpowiedni sposób sporządzić umowę. Zwłaszcza przy sprzedaży i kupnie mieszkania zalecany jest kontakt z notariuszem już od umowy przedwstępnej.

Wymagania a rzeczywistość

Nim jednak znajdziemy mieszkanie idealne musimy wiedzieć, jakie mamy konkretnie oczekiwania z nim związane. Warto spisać sobie na kartce cechy, które mieszkanie koniecznie powinno posiadać, np. balkon i te, które są opcjonalne, ale mile widziane. Niekiedy nasze oczekiwania stoją w znacznej sprzeczności ze sobą, dlatego rozpisanie w ten sposób naszych potrzeb znacznie ułatwi nam znalezienie wymarzonego lokum.