Żołnierze Wyklęci uczczeni w centrum Olsztyna

  0
  Fot. Marcin Kierul/Urząd Miasta Olsztyna.

  www.rabatol.pl  Olsztyn uczcił walkę działaczy antykomunistycznego podziemia. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Armii Krajowej.

  Weterani, służby mundurowe, uczniowie, politycy, samorządowcy zebrali się we wtorkowe południe na skwerze przy Pomniku AK. U zbiegu ul. Dąbrowszczaków i al. Piłsudskiego kolejny raz wspominano walkę Żołnierzy Wyklętych.

  – Wierni Ojczyźnie, naszym zasadom i wartościom nigdy nie złożyli broni – przypominał Prezes Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Maciej Prażmo. – Walczyli do końca, wielu do najwyższej ofiary. Wyklęci, taki mieli pozostać na wieki. Zapomniani w bezimiennych dołach.

  Pamięć Żołnierzy Wyklętych czcimy 1 marca. To nieprzypadkowa data. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na dowódcach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

  – Pamięć o Żołnierzach Wyklętych towarzyszy nam od bardzo dawna – mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Chociaż oficjalna propaganda państwowa, komunistyczna przez lata ją zakłamywała, to jednak pamięć tę przekazywano w polskich domach z pokolenia na pokolenie jako ważną prawdę o czasach pogardy i naszej walce o godność i niepodległość.

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od pięciu lat.

  PODZIEL SIĘ

  Dodaj komentarz

  wpDiscuz