Jest kolejny krok w kierunku budowy nowego stadionu. W tym roku ma być gotowy projekt obiektu, który ma powstać przy al. Piłsudskiego.

12 tys. miejsc z możliwością powiększenia do 15 tys., nowoczesna architektura i funkcjonalne rozwiązania. Taki ma być nowy Stadion Miejski w Olsztynie. W piątek (26.02) zrobiony został duży krok w kierunku realizacji inwestycji – została zawarta umowa na przygotowanie projektu.

Rozpoczynamy od przygotowania inwestycji, a następnie można przejść do realizacji, mając zapewnione finansowanie – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Finansowanie ma pochodzić w części z naszego budżetu, a także z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. O tym będziemy jednak mogli myśleć dopiero wówczas, gdy będziemy mieć projekt i niezbędne pozwolenia.

Dokumentację ma przygotować warszawska pracownia PIG Architekci, która wygrała konkurs. W ostatnim czasie zaprojektowała stadion Górnika w Zabrzu, a teraz, poza olsztyńskim, realizuje zadanie dla chorzowskiego Ruchu.

Fasada ma przypominać mur pruski – opowiada Michał Lach z zarządu PIG Architekci. – Poza tym chcieliśmy stworzyć obiekt wielofunkcyjny, dlatego ma to być poniekąd ekran, na którym można wyświetlać elementy związane ze Stomilem albo z innym wydarzeniem, które ma się tu odbywać. Poza tym zaprojektowaliśmy boczne boiska, także wielofunkcyjne oraz plac przed stadionem. W naszym zamyśle to jezioro, do którego wytyczonymi ciągami, niczym rzekami, schodzą się kibice. 

Obiekt ma powstawać w kilku etapach. Pierwszy to rozbiórka obecnej trybuny krytej oraz tej przy ul. Leonharda, a następnie budowa w ich miejscu nowej widowni na ponad 5,5 tys. miejsc. Później możliwe będzie rozszerzenie zadania o kolejne trybuny – północną i południową (od strony al. Piłsudskiego; zamiast niej może być obiekt usługowy).

Projekt nowego stadionu będzie kosztować nieco ponad 2,3 mln złotych i ma być gotowy najpóźniej w grudniu. Budowa obiektu możliwa jest po zapewnieniu finansowania zadania. Inwestycja ma mieć wartość nie większą niż 60 mln złotych.