Jest decyzja o połączeniu trzech placówek zlokalizowanych przy ul. Bałtyckiej. Ma to poprawić warunki nauki dzieci i młodzieży oraz pracy nauczycieli.

Teraz w Gutkowie blisko siebie działają Przedszkole Miejskie nr 21, Szkoła Podstawowa nr 19 oraz Gimnazjum nr 15. Od września przy ul. Bałtyckiej 151 będzie funkcjonować Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1.

Ta część Olsztyna dynamicznie się rozwija i zaczyna brakować miejsc w edukacyjnych placówkach. Choćby w przypadku przedszkola, w którym jest niemal 70 miejsc, a dzieci w wieku przedszkolnym w trwającym roku szkolnym – 121 – tłumaczą pracownicy ratusza.

W ciągu ostatnich trzech lat znacznie wzrosła też liczba uczniów podstawówki i gimnazjum. W roku szkolnym 2013/14 w tych placówkach uczyło się 413 dzieci i młodzieży. W następnym ma być ich już 511.

Teraz szkoły dysponują 13 salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną, placem zabaw i orlikiem. Poza tym jest szkolna stołówka obsługujące wszystkie trzy placówki. To jednak za mało, dlatego planowana jest rozbudowa obiektu. Szczególny nacisk ma być położony na część przedszkolną oraz pomieszczenie na potrzeby biblioteki szkolnej ze względu na konieczność przechowywania darmowych podręczników dla uczniów.

Aby sprawnie koordynować działania związane z planowaną inwestycją, a także odpowiednim wykorzystaniem kadry i pomieszczeń, zapadła decyzja o powołaniu Zespołu.