Przywrócenie tramwajów w stolicy Warmii i Mazur zostało dostrzeżone w branżowym konkursie „Diamenty Polskiej Infrastruktury”. Prezydent Olsztyna odebrał wyróżnienie podczas konferencji w Warszawie.

„Diamenty Polskiej Infrastruktury” to prestiżowy, branżowy konkurs, organizowany przez Executive Club. Zrzesza przedstawicieli najważniejszych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw.

Jego rozstrzygnięcie nastąpiło podczas konferencji Infrastruktura Polska 2016. Kapituła Konkursowa wyłoniła laureatów w ośmiu kategoriach. Olsztyn rywalizował o tytuł Inwestycja Roku i zdobył wyróżnienie. Zwycięzcą okazało się Metro Warszawskie.

To, że nasza inwestycja została dostrzeżona przez branżę, potwierdza słuszność jej realizacji – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Trzeba przecież pamiętać, że sam tramwaj to tylko część bardzo złożonej inwestycji. Jednocześnie wymieniliśmy kilometry podziemnej infrastruktury, przebudowaliśmy lub wybudowaliśmy od nowa szereg dróg oraz zainicjowaliśmy przyjazne mieszkańcom zmiany w Śródmieściu.

Uznanie wzbudziło to, że linia tramwajowa została wybudowana od podstaw. To pierwsze w ten sposób zrealizowane zadanie w Polsce od 1959 roku, kiedy torowisko układano w Częstochowie.

Tramwaje w Olsztynie zostały przywrócone po pół wieku od likwidacji tego środka transportu.