Drugie miejsce naszego miasta w Rankingu Zdrowia Polski przygotowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Najlepiej – na równi z Krakowem – wypadliśmy pod względem zaplecza medycznego.

Ogłoszenie wyników drugiej edycji rankingu odbyło się w Katowicach. Tam zorganizowano Kongres Wyzwań Zdrowotnych.

Wybranych zostało 90 najlepszy powiatów i 35 miast. Oceniane były trzy kategorie: dostępność badań, zdrowie mieszkańców i zaplecze medyczne. W tej ostatniej Olsztyn wraz z Krakowem okazały się bezkonkurencyjne, a ogólnie nasze miasto sklasyfikowane zostało na drugiej pozycji.

W zakresie zaplecza medycznego stolice Warmii i Mazur oraz Małopolski zgromadziły po 107 na 122 możliwe punkty. W przypadku oceny zdrowia mieszkańców nasze miasto zdobyło 126 na 162 punkty (2. miejsce, na równi z Rybnikiem), a dostępność badań to ocena 75/122 punkty (lepszych było sześć miast).

Pacjenci mogą w naszym mieście korzystać z usług siedmiu szpitali, w tym trzech specjalistycznych – wylicza prezydent Piotr Grzymowicz. – Poza tym usługi świadczą 44 niepubliczne placówki, jest niemal 80 praktyk lekarskich i działa prawie 70 aptek.

Bez wątpienia ogromny wpływ na jakość usług ma Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Działający od 2007 roku Wydział Nauk Medycznych jest najmłodszą taką jednostką w kraju, ale za to prężnie się rozwijającą. Absolwenci z doskonałymi wynikami zdają bowiem Państwowy Lekarski Egzamin Końcowy – są wśród najlepszych.

Olsztyn finansuje z własnego budżetu szereg programów edukacyjnych z zakresu zdrowia i je promujących. Poza tym wspiera profilaktykę zdrowia. Aby to było możliwe, konieczna jest współpraca z organizacjami pozarządowymi. Prężnie rozwija się także szpital miejski.

W ciągu ostatnich sześciu lat przekazaliśmy naszym placówkom ponad 8 mln złotych na inwestycję w infrastrukturę i sprzęt – dodaje prezydent Grzymowicz. – W szpitalu miejskim prowadzony jest oryginalny projekt z zakresu opieki perinatalnej. Ma służyć podniesieniu jakości i dostępności usług medycznych skierowanych do matki i dziecka.

To zadanie ma wartość niemal 8,4 mln złotych, z czego 6,7 miliona to pieniądze zewnętrzne.

Ranking „Dziennika Gazety Prawnej” wśród powiatów wygrał powiat tatrzański z siedzibą w Zakopanem, a wśród miast pierwsze miejsce zajął Lublin.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Jarek

Chorych nie ma. Jest za to rzesza niezdiagnozowanych. 😉

Krystyna

Jeśli to jest czołówka…to jak wygląda końcówka ?

Karolina

Nie ma chorych bo czekają w kolejce.

Dariusz

dobrze że wyjechałem z Olsztyna bo jeszcze bym w to uwierzył .

Marta

Endokrynolog poza zasięgiem!

Marcin

Dokladnie smiech na sali !!!

Monika

Ta a dostać się do lekarza graniczny z cudem….

Alekal

Zaplecze to nie wszystko. Zbadał ktoś podejście lekarzy? Spytał ktoś pacjentów? Trzeba umieć i chcieć wykorzystać to zaplecze i to głównie na zabiegi tzw z funduszu a nie prywatnie.

wpDiscuz