To jeden z obowiązków każdego obywatela. Ważne jednak, aby płacić podatki z głową.

Budowa nowych ulic i remonty dotychczasowych, obiekty rekreacyjne i sportowe, rozwój komunikacji publicznej, coraz lepsza edukacja – tego wszystkiego nie byłoby bez pieniędzy samorządu. Bowiem zewnętrzne dofinansowanie nie załatwia wszystkiego.

Nic dziwnego, że samorządy coraz bardziej interesują się, dokąd kierowane są przychody z podatku dochodowego od osób fizycznych – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Ważne jest kierowanie podatku niekoniecznie tam, gdzie jest się zameldowanym, a tam, gdzie się rzeczywiście żyje – podkreślają ratuszowi urzędnicy. – Dlatego jeśli pracują Państwo w Olsztynie, korzystają z miejskiej oferty, a dzieci chodzą do szkół lub przedszkoli, apelujemy o przekazanie podatku do stolicy regionu.

Jak to zrobić? Wystarczy przy składaniu PIT-u wypełnić dodatkowy formularz zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3, dostępny w każdym urzędzie skarbowym. Formularz należy oddać osobiście lub wysłać do urzędu pocztą.

Jak istotne jest takie wsparcie, można przekonać się samemu. Wystarczy skorzystać ze specjalnych narzędzi, pokazujących zależności między wpływami a wydatkami miasta. Pierwszym z nich jest „Portfel Miasta„, który w przyjazny sposób pozwala sprawdzić, na co wydawane są publiczne pieniądze. Tymczasem „Suwak Bużetowy” pozwala w prosty sposób poznać wydatki budżetu Olsztyna oraz sprawdzić, jakie oddziaływanie na poszczególne zadania gminy ma odpowiednie rozdysponowanie środków.

Żeby dopełnić działań budowanych na lokalnym patriotyzmie, proponuję również skierowanie 1 proc. podatku do jednej z olsztyńskich organizacji pożytku publicznego – apeluje Piotr Grzymowicz. – Jest szansa, że on też do nas wróci.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Arek

On się na nas wypial

Arek

Starałem się o mieszkanie u Grzymowicza bardzo długo i on się wpisał na mnie i moją rodzinę. Wiec wale go i płacenie podatków na Olsztyn dopóki on rzadzi

Anonimowo

Od lat nie mieszkam w Olsztynie, bo bez sensu zmieniac meldunek i wszelkie dokumenty… a płacę podatki na Olsztyn. Każdy kij ma 2 końce 🙂

Marek

ale ile osób w ten sposób zacznie płacić podatki w np. Warszawie zamiast w Olsztynie…

Paragon

mieszkam od 12 lat w Olsztynie, nadal zameldowany jestem w swoim rodzinnym mieście, Grzymowiczowi nie oddam ani złotówki, na wszystko jest kasa a na sport nie ma, niech się wypcha, urzędnicy jak zmniejszą sobie pensje o połowę to akurat będzie na dziury w drogach – na powiększenie w sensie 🙂

Daniel

Żyjący za granicą niech się rozliczaja za granicą?

wpDiscuz