Jest sportową rywalizacją, ale jednocześnie doskonałą formą rehabilitacji. Pływacy Zespołu Placówek Edukacyjnych z Olsztyna wzięli udział w wyjątkowych zawodach w Krakowie.

Niemal 50 zawodników z całego kraju rywalizowało podczas ogólnopolskich zmagań Halliwick. To opracowana w Anglii metoda nauki pływania specjalnie dostosowana do potrzeb i umiejętności dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Tak naprawdę były to nie tylko zawody, ale przede wszystkim wyjazd o charakterze socjoterapeutycznym – tłumaczy instruktorka, Joanna Biłat-Lachowska. – Nasi podopieczni uczyli się zasad fair play, funkcjonowania w grupie, kibicowania innym zawodnikom, cieszenia się z cudzych sukcesów. Zdobyli wiele nowych umiejętności, które z pewnością przydadzą się im w codziennym życiu.

Olsztynianie pojechali do Krakowa w 6-osobowym składzie. Każdy z zawodników miał swojego opiekuna.

Wszyscy uczniowie wypadli doskonale – mówi Joanna Biłat-Lachowska. – Aż pięciu naszych zawodników dostało się do ścisłego finału. Marcin Grajewski zdobył srebrny medal w konkurencji na 25 metrów. Piękny był występ sztafety, piękne kibicowanie.

Wyjazd i dobry start sprawił ogromną radość niepełnosprawnym pływakom.

Było fajnie – potwierdza srebrny medalista zawodów, Marcin Grajewski. – Bardzo cieszę się z medalu, cieszę się z wyjazdu. Nawet wcale się nie zmęczyłem. Wszystkim nam się podobało.

To był już kolejny start olsztynian z Zespołu Placówek Edukacyjnych w ogólnopolskich zawodach pływackich.