Świetny wynik Olsztyna w badaniu Fundacji Jawność.pl. Nasze miasto zajęło drugie miejsce w zestawieniu najbardziej otwartych samorządów w kraju.

Badania trwały przez kilkanaście miesięcy, do połowy poprzedniego roku. Celem zadania było ukazanie jawności działania rad miast i powiatów oraz ogólne upowszechnienie zasady jawności – podaje olsztyński ratusz.

Zespołem kierował dr Piotr Sitniewski. To prawnik, autor komentarza do ustawy o dostępie do informacji publicznej, twórca poradnika „Dostęp do informacji publicznej. Pytania i odpowiedzi”. Ponad 50 razy publikował z zakresu prawa do informacji.

W tej dziedzinie jest coraz lepiej – przyznaje dr Sitniewski. – Rośnie liczba przykładów działań, które nie wynikają z realizacji ustawowych obowiązków. Są miasta, które realizują politykę jawności, nie czekając na zmiany w przepisach.

Do czołówki w tym względzie należy Olsztyn. W zestawieniu ogólnopolskim nasze miasto zajęło 2. miejsce, podobnie w przypadku powiatów grodzkich i miast. Natomiast badanie stron Biuletynu Informacji Publicznej dało stolicy regionu 3. lokatę.

Na 619 jednostek to bardzo dobry wynik – komentuje kierownik projektu. – Nie brakuje miast, które zachęcają mieszkańców do interakcji, czyli do tego, by mówili, jakich jeszcze informacji potrzebują na stronach czy do tworzenia różnych aplikacji. Wśród nich jest właśnie Olsztyn.

Szczegóły raportu są dostępne na stronie projektu.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Przemysław

Otwartych na co lub na kogo? Chyba na samych siebie

Przemysław

Otwartych na co lub na kogo? Chyba na samych siebie

Mariusz

Napewno bardzo otwarty, był konserwator zabytków. Nie wspomnę o urzędniku z Marszałkowskiego od promocji i marketingu

Marek

A tutaj w prawym górnym rogu widzę zamknięty

Tomasz

Uwaga artykuł sponsorowany przez Urząd Miasta na pewno. Co za ściema – muszą już sobie kupować ankiety aby poprawić sobie samopoczucie. Prawda jest całkowicie inna – od 6 lat ekipa Prezydenta w ogóle się nie liczy z mieszkańcami. Robią sobie co chcą a o konsultacje tzw społeczne są ogłaszane „małymi literkami” co by mieszkańcy tłumnie nie przybyli bo by „wygarnęli” całą prawdę. To co się dzieje od 6 lat w Olsztynie to skandal jakich mało.

wpDiscuz